Ako upravujem svoje fotografie - Tutoriál

03.08.2021

Na úpravu používam Zoner Photo Studio 15, čo je už starý program, ale mne to zatiaľ stačí :) Popísal som každý krok úpravy, tak snáď sa ten koho to zaujíma niečo nové dozvie a zistí, čo všetko sa za fotkou okrem nachodených km a času skrýva :)

1. Vyrovnanie horizontu - nie je to vždy potrebné, hlavne, keď ide o prirodzený kopec, ale v tomto prípade daniel padá smerom doľava kvôli tomu, že som ho kvôli okolnostiam fotil nahnutým foťákom. V zoneri je to jednoduché je tam nato nástroj.

2. Orez - väčšinou volím 2:3, pre instagram 4:5, ale keď sa inak nedá používam aj vlastné formáty.

3. Odšumenie pozadia a popredia - nástrojom "rozmazať" odstránim šum a tiež tým dostanem hĺbku ostrosti do fotky, keďže všetko za ním a pred ním bude rozmazané. Pomocou nástrojov na označenie označím pozadie a popredie, ktoré program sám identifikuje na základe tolerancie označovania vľavo hore. Typ rozmazávania vždy používam Gaussovské a veľkosť rozmazania volím podľa toho, ako je to, čo mám označené ďaleko od hlavného objektu - čím ďalej, tým môžem zvoliť väčšiu hodnotu, ale nie príliš vysokú, aby to nepôsobilo neprirodzene.

4. Doostrenie - na toto používam nástroj "doostrenie", kde používam vždy plošné, a to so silou 150-200 a polomerom 1.5 - 2. Potlačenie šumu vždy na 100. Následne to použijem ešte raz no už s najmenšou hodnotou (50) a polomerom 0.7-1.5, čo ešte zvýrazní obrysy.

5. Úprava jasu a farieb - na jas a kontrast väčšinou používam nástroj krivky, s ktorým sa viem presnejšie dostať tam kam chcem. Farby upraviť je jednoduché, a tiež sa tu dá upraviť aj jas a kontrast spolu so svetelnosťou.

6. Odstránenie prepalov - na fotkách, kde je silné svetlo sa vytvárajú prepaly, čo je v podstate "príliš silná biela". Nástrojom zobraziť prepaly v možnosti "zobraziť " to program sám identifukuje, potom to pomocou nástrojov označím, znížim tam jas a prepaly zmiznú. Pri viac prepálenych fotkách používam aj nástroj " projasnit stíny".

7. Pridanie podpisu - toto jediné robím vo Photoshope, kde som si podľa tutoriálov na youtube vytvoril vlastný popis, uložil ho v png a jeho karte len prehodím vrstvu podpisu na kartu fotky, CTRL+ I, zmením farbu, zmenším, piehľadnosť zmením na 60% a je to.